Keletas įdomių faktų apie Olandiją, kurių nežinojote

Rugpjūčio pradžioje savaitę buvau Šiaurės Olandijoje . Tai žinoma labai trumpas laiko tarpas, bet kokiai kelionei, tačiau šis bei tas įstrigo ir liko atmintyje. Pasidalinsiu keletu įdomių faktų apie Olandiją, gal kiek daugiau Amsterdamą. Kad šiek tiek būtų aiškus kontekstas, pasakysiu, kad keliavome dviese, dalį laiko buvo apsistoję pas vietinius draugus, daugiausiai keliavome traukiniais ir dviračiais. Olandija vadinsiu Šiaurės Olandijos provinciją, nes daugiausiai laiko praleidome būtent ten. Nyderlandai turi 12 administracinių regionų, Šiaurės Olandija vienas iš jų.

#1 Atsiskaityti kortele nepavyks. Kortelių olandai pardavėjai nemėgsta. Net ir didžiosiose maisto parduotuvėse dažniausiai nepriima atsiskaitymo nei kreditinėmis, nei debetinėmis kortelėmis. Tiesa jeigu atsiskaitymą kortele priima, tai bus Mastercard. Dažniausiu atveju nepriims nei Visa, nei Mastercard. Vienoje maisto prekių parduotuvėje kortelę priėmė, tačiau reikėjo sumokėti papildomus 50 euro centų, niekis žinoma, tačiau Lietuvoje kortelės atsiskaitymo mokestis arba jau yra įskaičiuotas į prekės kainą, arba atsiskaitymo mokestį dengia pardavėjas.

#2 Traukinių bilietų kasos yra ne visose stotyse. Turėkite tai omenyje, kai keliausite Olandijoje. Bilietu reikės pasirūpinti iš anksto didesnėje stotyje. Tiesa, bilietą nusipirkti mažesnėse stotyse galima dviem būdais: arba turint traukinių kortelę, arba daug monetų, nes traukinių bilietų automatai priima tik šiuos du atsiskaitymo būdus. Traukinių kortelė gali būti brangus variantas, nebent iš tiesų daug keliausite traukiniais.

#3 WIFI. Visos kelionės metu nebuvo problemų dėl naudojimosi internetu. Stotyse, traukiniuose internetas nemokamas, labai patogu pasitikrinti traukinių tvarkaraštį ar sekti, kurioje stotelėje reikia išlipti. Visos kelionės metu neprireikė vietinės SIM kortelės, kurią turėjau, bet taip ir neteko pasinaudoti. Taigi Olandijoje neliksite be ryšio.

internetas traukinyje

#4 Olandai, kaip ir lietuviai, mėgsta daržininkyste. Važiuojant traukiniu pro langą dažnai matėsi nedideli žemės lopinėliai, darželiai, kuriuose olandai augina įvairias daržoves.

#5 Olandai yra taupūs. Visomis prasmėmis. Gyvenamosiose erdvėse olandai taupo vietą, mažos laiptinės, statūs laiptai, kad kuo daugiau vietos liktų gyvenamajam plotui. Kai pragyvenimas yra pasiekęs tam tikrą aukštesnį lygį, prabangos elementai nebetenka prasmės. Olandai taupo pirkdami maistą, aprangą, važinėja senais dviračiais.

#6 Amsterdame yra daugiau nei 1 mln. dviračių, per metus jų pavagiama apie 80 000. Sako, kad Amsterdamo kanalai yra nukloti dviračių sluoksniu. Prie krantinių galima pamatyti ne vieną ištrauktą dviratį, kuris aplipęs moliuskais ir įvairiausiomis žolėmis.

dviratis amsterdame

#7 Amsterdame vidutiniškai viena mašina per savaitę įvažiuoja į kanalą.

#8 Dviratis – pati geriausia susisiekimo priemonė Amsterdame. Dviračių takai yra raudonos spalvos. Ženklai taip pat raudonos spalvos. Yra atskiri šviesoforai dviratininkams. Nesusimaišykite žiūrėdami į pėsčiųjų ar automobiliams skirtus šviesoforus. Reikės šiek tiek laiko norint priprasti prie dviračiams skirto eismo reguliavimo.

#9 Pasitikėkite dviratininkams skirtais kryptį nurodančiais ženklais. Užmiestyje privažiavus reikšmingesnę sankryžą stodavome tikrintis ar teisinga kryptis, dažnai atrodydavo, kad važiuojame ne ta kryptimi, kuria reikėtų. Tik vėliau supratau, kad to daryti nereikia ir užtenka vadovautis nurodomaisiais ženklais, kurie yra labai aiškūs ir paprasti. Ženklai yra dviejų tipų: mums įprasti kelio ženklai ir taip vadinami grybai. Juos matote nuotraukose. Pirmieji sutinkami ir miestuose, antrieji užmiestyje žymi svarbiausias kryptis.

WP_20130806_009 WP_20130806_007

#10 Dviračius nuomotis gali būti brangu. Mes dviračius gavome iš Olandijos geležinkelių. Praktiškai kiekviena geležinkelio stotis turi dviračius nuomai. Šiuos dviračius gali nuomotis tik olandai. Vienai dienai dviratis mums kainavo 3,5 EUR. Turistams teks naudotis kitais nuomos būdais, tačiau nuomos kaina bus kur kas brangesnė.

dviratis, olandija, amsterdamas

#11 Olandai su dviračiais ne visada važiuoja į darbą, dviračius dažnai palieka užrakintus, o kelionę tęsia traukiniu.

#12 Park & ride keliaujantiems su mašina – prie kiekvienos didesnės geležinkelio stoties yra “park and ride“ automobilių parkavimo vietos. Į Amsterdamo centrą su mašina važiuoti nebūtų pati protingiausia mintis, geriausia mašiną palikti miesto pakraštyje esančioje aikštelėje ir toliau kelionę tęsti traukiniu.

park and ride

#13 Motorinės valtys ir pasiplaukiojimai miesto kanalais yra vienas mėgstamiausių olandų užsiėmimų. Motorines valtis perka kartu su draugais, kad po darbų visi smagiai pasiplaukiotų.

motorinė valtis

#14 Sūdyta silkė labai skani, bet ją valgo tik turistai. Olandų mėgstamiausias greitasis maistas yra bulvytės fri, kurias olandai vadina Belgium fries… Fish & chips taip pat vienas mėgstamų patiekalų. Olandai neturi savo virtuvės, jų virtuvė tai tam tikras įvairių kultūrų derinys. Populiarūs įvairūs azijietiški patiekalai.

#15 Olandai pergyvena, kad jų kalba dėl vis labiau įsigalinčios anglų kalbos ir daugiakalbiškumo tiesiog išnyks.

#16 Plaukimo pamokos yra privalomas dalykas mokyklose. Amsterdamas ir nemaža dalis Olandijos yra žemiau jūros lygio, tad žmonės mokomi plaukti nuo mažų dienų.

Žinote daugiau įdomių faktų apie Nyderlandus, turite patarimų? Pasidalinkite.

Reklama

Komentarų: 1

  1. Del apmokejimo kortelem nesamones gali apmoket visur net ir turgui buna kur gali susimoket o negrinais. Su traukineis irgi gali apmoketi ir kortelem cipkartu cia traukiniu biletas ar monetom. Tai keli faktai jusu yra klaidingi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s