Ralio indeksas BVP prognozuoti

Sugalvojau patikrinti žiemos ralio dalyvių skaičiaus ir BVP tarpusavio priklausomybę. Manau, kad remiantis pirmojo Lietuvos ralio čempionato (LRČ) žiemos etapo dalyvių skaičiumi, galima daryti prognozes apie ateinančius metus, o konkrečiai BVP. Kodėl?

Lietuvoje profesionalių autoralio sportininkų nėra daug. Didžioji daugumo ralistų yra įmonių savininkai, direktoriai, tad važiavimas ralyje atspindi tam tikras verslo tendencijas ir nuotaikas. Pirmasis metų ralis visada pasižymi tuo, jog būtent tada galima nuspręsti, kas dalyvaus ir likusiuose LRČ etapuose, pirmajame etape dažniausiai būna atnaujinamas automobilių parkas, tad pirmajame ralio etape galima nuspėti, kokiomis nuotaikomis gyvena tam tikra dalis Lietuvos verslininkų. Šis etapas labiausiai visų laukiamas ir dėl išskirtinių oro sąlygų.

Reziumuojant – pirmasis LRČ etapas parodo ateinančių metų lūkesčius. Šią hipotezę pamėginau patvirtinti statistiškai, panaudojant regresinę analizę. Teigiamas rezultatas leistų sudaryti regresijos lygtį ir pagal ralio dalyvių skaičių nuspręsti apie ateinančius 2010 metus.

Nesigilinsiu į technines skaičiavimo detales. Pasakysiu tik tai, kad žiemos ralio dalyvių skaičius ir einamųjų metų BVP stipriai koreliuoja tarpusavyje, kaip ir matas nusakantis ar remiantis ralio dalyvių skaičiumi galima prognozuoti einamųjų metų BVP. Tad modelis ir išvados statistiškai reikšmingos. Pagal gautus koeficientus sudariau regresijos lygtį 2010 metų BVP prognozuoti. Rezultatai pateikiu lentelėje.

Duomenų eilutė apima laikotarpį nuo 1994 metų, kada pirmąjį kartą Visagine startavo žiemos ralis. Kaip matome, žiemos ralio dalyvių skaičius metai iš metų tolygiai augo kartu su BVP. 2008 metais Lietuvos BVP buvo didžiausias nuo pat nepriklausomybės atgavimo, tuomet ir ralio dalyvių skaičius buvo didžiausias (tiesa 2008 m. ralis neįvyko dėl ypač šiltos žiemos).

Remiantis mano sudaryta regresijos lygtimi 2010 m. Lietuvos BVP turėtų sumažėti 5 proc. Įdomu bus pasitikrinti metų pabaigoje. Tendencijos liūdnos, geriau neišsipildytų.

P.S.: Ketinu apskaičiuoti Dakaro ralio dalyvių skaičiaus ir pasaulio vystymosi tarpusavio priklausomybę, bet kol kas neradau tinkamo mato su kuriuo galėčiau palyginti Dakaro ralio dalyvių skaičių. Gal turite minčių? Paėmus pasaulio BVP matomas nuolatinis augimas, galbūt reikėtų sieti su finansų rinkomis?

Reklama

4 Comments

 1. Kažkaip netikiu kad Dakare dalyvauja visas pasaulis 🙂 Manau atsirinktum pagal šalis, ir palyginimą darytum pagal jas

 2. Ne visas, bet šiais metais pvz buvo iš 50 šalių, tad sakyčiau nemažai ir tendencijas, ypač didžiųjų ekonomikų turėtų pagauti 😉

 3. Tadai, matau atrandi idomiu dalyku :)))
  Yra toks “graziu padaveju“ indeksas – kuo grazesnes padavejos, reiskias tuo blogiau ekonomikai :))

  O siaip pasiskaiciuok galima prognozes paklaida, gal 2010 metu prognoze turetu buti, pvz. 5 (+/-3).

  Del Dakaro, tai pabandyk koki S&P500 (JAV) arba FTSE100 (londonas) arba DAX (vokietija) indeksa. Kita vertus, kokiu saliu dalyviu skaicius labiausiai svyruoja? ar tik nebus, kad vargingesniu saliu atstovai jautriausiai reaguoja i ekonominius sunkumus? tada reiktu imti atitinkamai rytu ir vid. europos indeksus ir t.t. 🙂

 4. Įdomus padavėjų indeksas 😉
  Paklaidą tikrai reikės įvertinti 😉 jaučiu reikės paimti visus didžiuosius finansinių rinkų indeksus ir bus matyt kas ir kaip koreliuoja 😉 Dakare daugiausiai dalyvauja išsivysčiusio pasaulio atstovai, o vargingesnių šalių atstovai greičiau reaguoja į ekonomikos sąlygas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s